http://nmgubinsel.dp.gov.ua
Головна сторінка | Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Губиниська сел/рада >> Рішення сьомої сесії восьмого скликання
Про порядок встановлення меморіальних дощок і пам’ятних знаків в населених пунктах Губиниської селищної ради
Версія для друку Написати листа

                                                                                                                      П Р О Є К Т     

УКРАЇНА

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

ГУБИНИСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

НОВОМОСКОВСЬКОГО  РАЙОНУ  ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

VIII СКЛИКАННЯ

                                                      СЬОМА  СЕСІЯ

---

                                                        Р І Ш Е Н Н Я

  2021 р.                                                                                            №      –  7/VIII

 

Про   порядок    встановлення    меморіальних

дощок і пам’ятних  знаків в населених пунктах

Губиниської     селищної     ради

 

Керуючись ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючі Закон України: «Про охорону культурної спадщини»,  наказ Державного комітету України з будівництва та архітектури та Міністерства культури і мистецтва України № 231/806 від 30.11.2004 року «Про затвердження Порядку спорудження (створення) пам’ятників і монументів» з метою впорядкування процедури встановлення меморіальних дощок і пам’ятних знаків та увічнення пам’яті видатних осіб і видатні історичні події в населених пунктах Губиниської селищної  ради, селищна рада

ВИРІШИЛА:    

 

1. Затвердити порядок встановлення меморіальних дощок і пам’ятних знаків в населених пунктах Губиниської селищної ради (додається).

 

2. Контроль покласти на постійну комісію з питань  охорони здоров’я, соціального захисту, освіти, культури, молоді і спорту та постійну комісію з питань промисловості, підприємництва, транспорту, житлово-комунального господарства та комунальної власності.

 

 

 Селищний голова                                                            Петро ЄРЬОМЕНКО

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішення ____________сесії

Губиниської селищної ради

від ______________ №____

 

 

Порядок встановлення в населених пунктах

Губиниської селищної  ради пам’ятних знаків і меморіальних дощок

 

1. Загальні положення

1.1.Встановлення меморіальних дощок та інших пам’ятних знаків є однією з форм увічнення пам’яті видатних осіб і вшанування визначних історичних подій, що відбулися в населених пунктах Губиниської селищної ради. 

1.2. Пам’ятні знаки та меморіальні дошки є скульптурними або архітектурними творами малої форми, які містять скульптурну композицію (рельєф, барельєф, горельєф), що виражають  ідейно-художній зміст історичної події або якоїсь особи.

Пам’ятний знак – стела, обеліск, колонна, пам’ятний камінь, монументально-декоративна або паркова скульптура тощо, що встановлюються на території громадських місць (у т. ч. на кладовищах, окрім надгробків) з метою вшанування визначних подій в історії міста та пам’ять діячів місцевого значення.

Меморіальна дошка – це теж пам’ятний знак, але у вигляді плити з довговічного матеріалу: каменю (мармуру, граніту) чи металевого сплаву (бронза, чавун, алюміній), що увічнює пам’ять про якусь особу або подію. Встановлюється на будівлях, де жила, або в інтер’єрах будівель,  працювала, знаменита особа або в/біля яких відбулась важлива історична подія. Суть події або заслуги особи відображається в художньо виконаному лаконічному тексті-написі та/або включає скульптурне портретне зображення і елементи тематичного декору.

1.3.Цей порядок визначає:

- критерії, що є підставами для ухвалення рішень про відзначення визначних подій, а також увічнення пам’яті осіб, досягнення і внесок яких у сфері їх діяльності принесли довготривалу користь селищу та країні;

- порядок розгляду та вирішення питань про установку меморіальних дощок;

- правила установки меморіальних дощок;

- порядок обліку меморіальних дощок і відповідальність за їх стан та збереження.

1.4. Розгляд питань, пов’язаних із спорудженням (створенням) пам’ятників, здійснюється відповідно до Порядку спорудження (створення) пам’ятників і монументів, затвердженого наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури Міністерства культури і мистецтв України від 30.11.2004 № 231/806; з встановлення та утриманням охоронних дощок та охоронних знаків на нерухомих пам’ятках здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого  наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури Міністерства культури і мистецтв України від  27.01.2004 № 30/10, з урахування Закону України «Про охорону культурної спадщини».

2. Критерії, що є підставами для ухвалення рішень про встановлення меморіальних дощок, пам’ятних знаків

2.1. Значущість події в історії населених пунктів Губиниської селищної ради, регіону, України.

2.2. Наявність визнаних досягнень у державній, суспільній, політичній, військовій, виробничій і господарській діяльності, в науці, техніці, літературі, мистецтві, культурі та спорті, особливого внеску особи в певну сферу діяльності, розвитку інфраструктури міста, регіону та країні.

3. Правила установки меморіальних дощок, пам’ятних знаків

3.1. Питання вшанування визначних подій і увічнення пам’яті видатних осіб вирішується на засіданні виконавчого комітету селищної ради за поданням підприємств, організацій незалежно від форм власності, органів місцевого самоврядування, громадських організацій та інших юридичних осіб, відділу освіти, сім"ї, молоді та спорту, провідного спеціаліста з питань культури, спорту та роботи з молоддю Губиниської селищної ради, на якого покладаються обов’язки з акумулювання та систематизації клопотань, історичних довідок, іншої інформації та документів, а також – попередній висновок з відповідності поданих відомостей цьому Положенню та критеріям.

3.2. Перелік документів, що подаються до клопотання:

- клопотання;

- історична або історико - біографічна довідка;

- копії архівних документів, які підтверджують достовірність події або заслуги особи, пам’ять якої увічнюється;

- пропозиція стосовно тексту напису на меморіальній дошці та чорнового ескізу;

- виписка з будинкової книги із зазначенням періоду проживання особи, пам’ять якої увічнюється, або інші відомості в разі відсутності книги за означений період чи в разі того, що будівля не є житловою (підприємство, організація, установа тощо, пов’язані з діяльністю особи);

- письмове зобов’язання організації-ініціатора про фінансування робіт з проектування, виготовлення, установлення і забезпечення урочистого відкриття меморіальної дошки;

- лист-погодження відділу архітектури і  будівельного контролю  селищної ради – в разі віднесення будівлі, на якій має бути розміщено меморіальну дошку, до категорії пам’яток містобудування і архітектури;

- лист-згода власника/балансоутримувача будівлі, на якій має бути розміщено меморіальну дошку, якщо будівля не є об’єктом комунальної власності міста.

3.3. За поданням відділу освіти, культури, молоді та спорту  Губиниської селищної  ради, виконком селищної  ради приймає рішення щодо встановлення,  переміщення чи демонтажу меморіальних дощок.

3.4. Меморіальні дошки, пам’ятні знаки встановлюються, як правило, не раніше ніж через 1 рік після смерті особи, пам’ять якої увічнюється.

3.5. На згадку про видатну особу в межах селища може бути встановлено, як правило, тільки одну меморіальну дошку – по колишньому місцю проживання або роботи. Якщо пам’ять особи вже увічнена в інших формах (присвоєння імені установі, найменування в його честь вулиці, скверу, встановлення пам’ятника, бюста), пам’ятний знак/меморіальна дошка  не встановлюються

3.6. Виготовлення та встановлення зазначених меморіальних дощок здійснюються за рахунок коштів зацікавлених осіб та організацій, селищного бюджету в рамках відповідних цільових програм або/і за участі.

4. Порядок обліку меморіальних дощок, пам’ятних знаків і відповідальність за їх стан та збереження.

4.1. Всі меморіальні дошки, пам’ятні знаки, встановлені на території населених пунктів Губиниської селищної ради, в тому числі – встановлені на внутрішніх територіях підприємств, установ і організацій, підлягають обов’язковому обліку.

4.2. Облік здійснює провідного спеціаліста з питань культури, спорту та роботи з молоддю Губиниської селищної  ради

Облікова інформація має містити:

- копію документа про встановлення меморіальної дошки/пам’ятного знаку;

- копію затвердженого тексту напису;

- копію затвердженого ескізу (проекту);

- фото меморіальної дошки/пам’ятного знаку;

- відомості про автора, розміри та матеріал меморіальної дошки/пам’ятного знаку;

- відомості про балансоутримувача меморіальної дошки/ пам’ятного знаку

4.3. У разі, коли у встановленої меморіальної дошки/пам’ятного знаку  відсутній балансоутримувач, провідного спеціаліста з питань культури, спорту та роботи з молоддю Губиниської селищної  ради ініціює питання щодо прийняття меморіальної дошки/пам’ятного знаку до комунальної власності населених пунктів Губиниської селищної ради  – в разі, якщо дошку встановлено на будівлі/пам’ятний знак - на території, що належить до комунальної власності селища, або передати на баланс власника/балансоутримувача будівлі/території, на якій розміщено меморіальну дошку/пам’ятний знак, якщо будівля не є об’єктом комунальної власності населеного пункту.

4.4. Інформацію про меморіальні дошки/пам’ятні знаки має бути також відображено у паспортах на фасади будівель, на яких/біля яких розташовані відповідні меморіальні дошки.

4.5. Відповідальність за збереження, санітарний та естетичний стан меморіальних дощок/пам’ятних знаків покладається на балансоутримувачів відповідних об’єктів.

4.6. Реставрація або відновлення меморіальної дошки/пам’ятного знаку здійснюється балансоутримувачем за погодженням з провідного спеціаліста з питань культури, спорту та роботи з молоддю Губиниської селищної  ради, який є координатором робіт.

4.7. Меморіальні дошки потенційно є складовою частиною об’єкту культурної спадщини (пам’ятки історії). Меморіальні дошки/пам’ятні знаки  можуть бути визначено також окремо пам’ятками монументального мистецтва (якщо дошка має високу художню цінність) у порядку, визначеному чинним законодавством.

 

 

Секретар селищної ради                                                Анастасія ПЕДАН

 


Версія для друку Написати листа
Про цей сайт | Запитання | Адміністратор